múdry pavol

Ako sa starať o schodisko z dubového dreva

Ako sa starať o schodisko z dubového dreva?

Dubové schodiská sú rovnako krásne ako elegantné. Keďže ide o jedno z najobľúbenejších drevín na trhu, nie je ťažké pochopiť, prečo sú obľúbené medzi ľuďmi. Nielenže sú pevné, ale ich teplá farba a prirodzená kresba z nich robí jedno z najatraktívnejších tvrdých drevín. Ak chcete, aby vaše schody vyzerali čo najlepšie aj v budúcnosti, potom je správna starostlivosť a pozornosť nevyhnutnosťou. Dole uvádzam zaručené tipy na starostlivosť o schodisko z dubového dreva.

Starostlivosť o schody:

Dub je krásne drevo, preto chápem, že ho nebudete chcieť zakryť kobercom alebo farbou. Ak je však vaše schodisko úplne nové, odporúčam ho čo najskôr naolejovať, prípadne nalakovať. Ošetrenie schodov ich lepšie ochráni pred škvrnami a iným poškodením. Naolejovať obyčajným kuchynským olejom alebo údržbovým olejom, ktorých je na trhu neúrekom je vhodné aspoň raz do roka. Schody olejom získajú väčší lesk, oživenie, zakryjú sa ním vzniknuté ryhy. Ale to nie je všetko, čo môžete urobiť pre predĺženie ich životnosti. Je dôležité aby ste sa vyhli noseniu topánok na schodoch, ktoré môžu spôsobiť stopy, napríklad topánok s vysokým podpätkom, ktoré by sa mohli zabárať do dreva. Možno budete chcieť zvážiť použitie bežca, ktorý ochráni časti schodiska s najväčším pohybom osôb a zároveň zvýrazní drevo na oboch stranách bežca.

Čistenie:

Tak ako zvyšku vášho domu, aj vašim schodom veľmi prospeje neustála láska a starostlivosť. Vysávajte a zametajte ich a zábradlie čistite čistou vlhkou handričkou. Mali by ste sa vyhýbať akýmkoľvek čistiacim prostriedkom, ktoré by mohli poškodiť lak, a pri vytieraní dávať pozor, pretože čistiace kvapaliny, nečistoty a abrazívne mopovanie môžu poškodiť lak v spodnej časti schodov. Ak dôjde k rozliatiu tekutiny, musíte ju okamžite utrieť, najmä ak je umelo zafarbená. Tie spôsobia nepríjemné škvrny v štruktúre dreva – aby ste sa ich zbavili, museli by ste schodisko prebrúsiť a znovu nalakovať.

Slnečné svetlo:

Tak ako všetok drevený nábytok, aj schodisko z dubového dreva je časom náchylné na poškodenie slnkom. Priame slnečné svetlo môže spôsobiť, že vaše schody vyblednú, vybielia sa alebo dokonca stmavnú. Existuje však niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste tento proces spomalili a zabránili prílišnému poškodeniu. Ak môžete, nainštalujte žalúzie a závesy filtrujúce svetlo, aby na drevo nedopadalo toľko priameho svetla. Mali by ste tiež z času na čas premiestniť nábytok, ak stojí na schodoch. Ak je na dreve napríklad behúň, po čase bude mať drevo pod kobercom inú farbu ako drevo, ktoré bolo na priamom svetle.

Vaše schodisko z dubového dreva môže byť obrovským prínosom pre váš domov a môže byť rovnako krásne ako funkčné. Aby však vydržalo celý život, musíte mu venovať náležitú starostlivosť a pozornosť. Pomocou týchto tipov udržíte svoje schodisko v čo najlepšom stave aj v budúcnosti. Ak máte ďalšie otázky, neváhajte sa obrátiť aj na mňa, rád vám s tým pomôžem.

Návrat hore