múdry pavol

Dvere z tvrdého alebo umelého dreva

Dvere z tvrdého alebo umelého dreva: Ktorú cestu zvoliť?

Drevené dvere sú vynikajúcou alternatívou k dverám z tvrdého dreva, pretože ponúkajú technickú dokonalosť a zároveň imitujú vzhľad a pocit tvrdého dreva. Hoci exteriér dverí z tvrdého dreva a dverí z umelého dreva vyzerá podobne, ich jadrá sú úplne odlišné. Zatiaľ čo dvere z tvrdého dreva sa vyrábajú spojením niekoľkých kusov dreva, aby vznikli jedny dvere, konštrukcia technických drevených dverí sa vyrába lisovaním viacerých vrstiev dreva, ktoré tvoria 3-vrstvové monolitické jadro. Neskôr sa na vonkajšie povrchy nanesie dyha a okraje sa zafixujú lemovaním. Rozdiely vo vnútornom zložení technických drevených dverí z nich robia lepšiu voľbu ako dvere z tvrdého dreva, pokiaľ ide o výkon.

Výhody a nevýhody

Dvere z prírodného tvrdého dreva majú síce skvelú estetiku, sú však veľmi citlivé na zmeny počasia. Vrstvy dreva prebiehajúce v rôznych smeroch spôsobujú, že sú náchylné na deformáciu, krútenie a prehýbanie. Na druhej strane, dvere z technického dreva takéto problémy nespôsobujú a majú stabilnejšie jadro. Výsledkom je vynikajúca odolnosť voči poveternostným vplyvom a vlhkosti a robustnosť.

Dvere z tvrdého dreva môžu ponúkať nefalšovaný prírodný vzhľad, ale za danú cenu ich zvyčajne prekonávajú dvere z technického dreva.

Dvere z technického dreva sú ekologickejšie a úspornejšie ako dvere z tvrdého dreva. Dvere z tvrdého dreva sú vyrobené z prírodného tvrdého dreva. Inžinierske dvere len preberajú vonkajšiu vrstvu dyhy z prírodného tvrdého dreva. To má za následok celkovo menšiu spotrebu prírodných zdrojov.

Dvere z prírodného tvrdého dreva sú v porovnaní s dverami z umelého dreva menej energeticky účinné. Také javy, ako je deformácia, krútenie a prehýbanie tvrdého dreva, negatívne ovplyvňujú tepelné vlastnosti dverí. Ak bývate v chladnejšom regióne, technické vonkajšie drevené dvere lepšie izolujú teplo a udržujú teplo v interiéri.

Návrat hore